Більше половини жінок мали психоемоційні проблеми під час вагітності - результати опитування БФ "280 днів"
"Я відчувала депресію і страх через залякування можливими небажаними наслідками».
"Я не отримала розуміння і підтримку своєї позиції або хоча б тактовного ставлення».
"Мені не пояснили адекватно, для чого потрібні певні дослідження».

Як ви гадаєте, хто авторки цих цитат? Їх ми зібрали під час опитування серед більше ніж 100 молодих матерів, яке провели експерти БФ "280 днів". Оскільки фонд протидіє ускладненням вагітності в Україні, ми переконані, що психічне здоров'я майбутніх матерів є не менш важливим для успішної вагітності, ніж фізичне. Тому під час опитування ми прагнули виявити, чи потребували жінки психологічної підтримки під час вагітності і чи мали вони змогу її отримати.

В опитуванні взяли участь респондентки, котрі народили у віці від 19 до 41 років (з них 51% - у віці 27-32 років). 61% опитуваних спостерігали вагітність у державних медичних закладах, 37% - у приватних, 2% користувались послугами як державних, так і приватних закладів. Серед респонденток - представниці Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Харківської, Хмельницької областей та міста Києва (з них 56,6 % респонденток із м. Києва).

58,5% респонденток мали психоемоційні проблеми під час вагітності (відчували страх, тривогу, депресію тощо)
На жаль, ми отримали тривожні результати: 58,5% респонденток мали психоемоційні проблеми під час вагітності (відчували страх, тривогу, депресію тощо).

Питання, що викликали найбільше занепокоєння у вагітних: ·
  • власне здоров'я ·
  • здоров'я дитини (в тому числі, у випадках попереднього негативного досвіду вагітності)
  • взаємодія з дитиною після пологів ·
  • страх пологів, зокрема, страх кесарського розтину ·
  • матеріальні проблеми ·
  • проблеми в родині ·
  • сумніви у компетентності лікарів, страх хабарництва у пологовому ·
  • залякування з боку лікарів ·
  • нестабільність в країні, війна, проблеми екології

Нас також хвилює те, що

100% респонденток не проходили жодних психологічних тестів для оцінки їхнього психоемоційного стану (практика, яка існує у розвинених країнах задля виявлення ментальних проблем у вагітних);

61,5% з них відповіли, що лікар, котрий спостерігав вагітність, не ставив жодних питань щодо їхнього емоційного самопочуття;

а 87,7 респонденток відповіли, що у закладі, де вони спостерігали вагітність, послуги перинатальних психологів не пропонувалися.

При цьому 59,4% жінок не користувалися послугами перинатального психолога, але зараз розуміють, що хотіли б мати таку можливість.
Серед тих, хто звернувся за допомогою до перинатального психолога - 14,2% респонденток (10,4% респонденток - до стороннього спеціаліста і 3,8% - в установі, де спостерігали вагітність). З них переважна більшість зазначили, що підтримка психолога була ефективною.

Дуже показовими є причини, через які вагітні не звертаються за психологічною допомогою:

  • 72,6% (!) не усвідомлюють проблеми та необхідності звернутися до фахівця ·
  • 27,4% відлякує вартість консультації ·
  • 10,4% зупиняє осуд родини чи суспільства

Отже, враховуючи результати опитування, робимо висновки, що переважно в Україні відсутня практика опитування лікарями вагітних щодо їхнього емоційного і психологічного стану, при тому, що більшість вагітних жінок стикаються з психоемоційними проблемами та потребують допомоги.

Очевидно, що для підтримки адекватного психоемоційного стану вагітних необхідне налагодження ефективного діалогу між майбутніми мамами та лікарями. Крім того, послуги перинатальних психологів є затребуваними та мають стати доступнішими як у фінансовому плані, так і за наявністю у закладах спостереження вагітності.

Саме тому благодійний фонд "280 днів" надає дистанційну консультацію перинатального психолога вагітним, котрі відчувають тривогу, страх або занепокоєння. Щоб звернутися до психолога, потрібно заповнити анонімну онлайн-форму https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfjxYvlfEwbc-U6g4us2dgLZyFnSDP7AQ_b5izCyUok4ldqcQ/viewform

Ви також можете внести свій вклад в підтримку психічного здоров'я матерів: зробіть благодійний внесок за посиланням https://280days.org/donate. Призначення платежу - "благодійна пожертва на програму психологічної допомоги".

6 травня / 2021
Made on
Tilda