Вакцинація вагітних: захищаємо майбутніх мам і немовлят
В останній тиждень квітня відзначається Всеукраїнський тиждень імунізації. Безперечно, зараз у всіх на слуху вакцинація від COVID-19, проте рутинна імунізація залишається не менш важливою і необхідною. Хочемо нагадати вам про деякі особливості вакцинації вагітних жінок.
Одразу до найголовнішого: вагітність — це не протипоказання до вакцинації! Навпаки: щеплення відіграють значну роль у забезпеченні найкращих можливих результатів вагітності та захисті малюка після народження.

Існують певні особливості вакцинації вагітних, котрі необхідно мати на увазі.

Вагітність є протипоказанням до вакцинації живими вакцинами. До щеплень, які не проводяться під час вагітності, належать БЦЖ (для профілактики туберкульозу), КПК (кір, паротит, краснуха), щеплення від вітряної віспи, від вірусу папіломи людини, від жовтої лихоманки. Якщо ви зробили одне із цих щеплень до того, як дізналися про вагітність, обов'язково повідомте про це свого лікаря.

Рекомендується провести щеплення від краснухи та вітряної віспи під час планування вагітності. Вакцинація КПК (кір, паротит, краснуха) має бути проведена не менш, ніж за місяць до настання вагітності.

Щодо вакцинації від грипу, це щеплення є цілком безпечним і рекомендується вагітним жінкам незалежно від триместру вагітності у період найвищої захворюваності на грип (зазвичай з жовтня). Щеплення від грипу знижує вірогідність передчасних пологів та народження маловісної дитини.

В період з 27 по 36-й тижні вагітності рекомендується введення вакцини від правця, кашлюка та дифтерії. Вона забезпечує захист новонародженого малюка від кашлюка протягом перших місяців життя - до того, як дитина отримає власну вакцину. Зазначимо, що в цей період кашлюк є особливо небезпечним, тож вакцинація має життєво важливе значення. Проводити вакцинацію треба у кожному випадку вагітності.

Якщо говорити про щеплення від COVID-19, вакцини від цього є інактивованими, тож пропускається, що вони не стануть шкідливими при введенні під час вагітності. На даний момент недостатньо доказів для оцінки ризиків щодо використання вакцин від COVID-19 під час вагітності. Рекомендовано розглядати опцію вакцинації вагітних від COVID-19 у тому випадку, коли потенційна користь перевищує потенційні ризики (наприклад, вагітна жінка є медпрацівницею, котра контактує з хворими на COVID-19, чи має супутні захворювання, що підвищують ризики при COVID-19).

У будь-якому випадку, для того, щоб скласти індивідуальний календар щеплень під час вагітності або її планування, будь ласка, зверніться до вашого сімейного лікаря.

27 квітня/ 2021
Made on
Tilda