Сьогоднішня ситуація впливає на емоційне здоров'я усіх, а не лише вагітних. Якщо ви відчуваєте тривогу та занепокоєння, скажіть собі, що це нормально, не приховуйте свої почуття - у першу чергу, від самої себе. Спробуйте навчитися контролювати стрес та управляти ним.
Фахівці у сфері психологічних послуг готуються до значного збільшення звернень, пов'язаних із пандемією (і економічною кризою, як її наслідком). Загалом близько 30% жінок відчувають тривогу під час вагітності, 10% мають клінічні прояви. Сьогодні рівень тривожності зростає настільки, що до 50% вагітних може знадобитися допомога професіонала.
Які тривожні симптоми розвитку ментального розладу?
- Зміна апетиту
- Погіршення якості сну
- Проблеми з концентрацією
- Неможливість перестати думати про щось (відчуття, ніби "мозок не може зупинитися")
- Почуття страху
Що ж можна зробити для того, щоб опанувати власний стрес без допомоги спеціаліста? - Визнайте, що ваші відчуття цілком нормальні.
- Обговорюйте свої почуття з близькими.
- Глибоке дихання допоможе активувати власні заспокійливі системи вашого організму. Щодня присвячуйте 3-5 хвилин дихальній практиці.
- Доведено, що рух покращує самопочуття. Це можуть бути йога, пілатес, звичайна прогулянка. За умов пандемії розгляньте можливість онлайн-занять (додаткова перевага - вас ніхто не бачить :) )
- Дуже рідко розглядається зв'язок між правильним харчуванням та ментальним станом. Але споживання цукру та обробленої їжі може призвести до "емоційної гойдалки", тож намагайтеся прибрати їх зі свого раціону.
- Насолоджуйтеся сном (поки маєте можливість до народження малюка :) ). Не користуйтеся гаджетами перед сном, краще почитайте.
- Складіть план пологів та післяпологового періоду: що вам знадобиться? Що потрібно купити? Кого ви покличете на допомогу? Має сенс знайти власного консультанта з грудного вигодовування (якщо ви плануєте ГВ), до якого ви зможете звернутися за потребою. Обговоріть цей план зі своїм партнером. Це допоможе вам відчути контроль над ситуацією.
- Знайдіть час для себе, особливо, коли у вас вже є старші діти. Як це зробити? - Запланувати! Заплановане - майже зроблене :)
І найголовніше: попри всю тривогу пам'ятайте, що вам не потрібно бути ідеальною :)